Посещения музея Габдуллы Тукая

Опубликовано: 20.03.2021

Литературный музей Габдуллы Тукая — мемориальный музей, расположенный в здании дома Шамиля по улице Тукая 74 в городе Казань. Музей Габдуллы Тукая был открыт в 1986 году в здании дома Шамиля, одном из самых красивых зданий на территории Старо-Татарской слободы. В этой части города каждый переулок хранит память о поэте. Здесь он работал в редакциях газеты «Аль-Ислах» и журнала «Ялт-Йолт», жил в гостиницах «Булгар» и «Амур». 20 марта 2021 года учащиеся 6б и 4б классов посетили музей Габдуллы Тукая и остались очень довольными. В музее вас встречает статуя  Габдуллы Тукая — основоположника современного татарского языка, публициста и поэта, произведения которого входят в золотой фонд национальной литературы.

Габдулла Тукай әдәби музее-Казан шәһәренең Тукай урамы 74 нче йортында урнашкан мемориаль музей. Габдулла Тукай музее 1986 елда Шамил йорты бинасында, Иске Татар бистәсе территориясендә иң матур биналарның берсе булган бинада ачыла. Шәһәрнең бу өлешендә һәр тыкрык шагыйрь турында истәлекләрне саклый. Биредә ул «Әл-Ислах» газетасы һәм «Ялт-Йолт» журналы редакцияләрендә эшли, «Болгар» һәм «Амур»кунакханәләрендә яши. 2021 елның 19 мартында 6б һәм 4б сыйныф укучылары Габдулла Тукай музеенда булдылар һәм бик канәгать калдылар. Музейда сезне заманча татар теленә нигез салучы, публицист һәм шагыйрь, әсәрләре Милли әдәбиятның алтын фондына кергән Габдулла Тукай статусы каршы ала.