День рождения Габдуллы Тукая

Опубликовано: 26.04.2021

Сегодня, 26 апреля 2021 года, учащиеся школы отметили день рождения Габдуллы Тукая. Учителя родного языка рассказали  о родословной великого поэта, о родных и близких для него людях. Дети рассказывали стихи, пели песни, инсценировали сказки великого татарского поэта Габдуллы Тукая. Классными руководителями была проведена беседа о жизни и творчестве поэта, прошел литературный конкурс чтецов. Конкурс чтецов позволил участникам почувствовать и понять, насколько произведения Габдуллы Тукая пронизаны любовью к родному краю, верой в свой народ, в его духовную силу.

Бүген, 2021 елның 26 апрелендә, мәктәп укучылары Габдулла Тукайның туган көнен билгеләп үттеләр. Туган тел укытучылары Бөек шагыйрьнең шәҗәрәсе, аның туганнары һәм якын кешеләре турында сөйләделәр. Балалар шигырьләр сөйләделәр, җырлар җырладылар, бөек татар шагыйре Габдулла Тукайның әкиятләрен сәхнәләштерделәр. Сыйныф җитәкчеләре тарафыннан шагыйрьнең тормышы һәм иҗаты турында әңгәмә үткәрелде, әдәби шигырь укучылар конкурсы үткәрелде. Нәфис сүз осталары бәйгесе катнашучыларга Габдулла Тукай әсәрләренең туган якка, үз халкына, аның рухи көченә ышаныч белән сугарылуын тоярга һәм аңларга мөмкинлек бирде.