Встреча с преподавателем Казанского (Приволжского) Федерального Университета.

Опубликовано: 26.11.2021

26 ноября 2021 года состоялась встреча с преподавателем Казанского (Приволжского) Федерального Университета  Зариповой  Галиёй  Асхатовной. Она рассказала  учащимся о плодотворном влияние Петра Первого на развитие Казанской губернии.  Петр Первый занимает особую роль в истории развития казанского края. Именно он своим указом от 18 декабря 1708 года активизировал развитие нашего края в результате областной реформы. Казанская губерния была одной из восьми губерний России. Лекция была очень полезной и познавательной.

Казан (Идел буе) федераль университеты мөгаллиме белән очрашу.

2021 елның 26 ноябрендә Казан (Идел буе) федераль университеты укытучысы Зарипова Галия Әсхәт кызы белән очрашу узды. Ул укучыларга Петр Беренченең Казан губернасы үсешенә нәтиҗәле йогынтысы турында сөйләде. Петр Беренче Казан төбәге үсеше тарихында аерым роль уйный. Нәкъ менә ул 1708 елның 18 декабрендәге указы белән өлкә реформасы нәтиҗәсендә безнең төбәк үсешен активлаштыра. Казан губерниясе Россиянең сигез губернасының берсе иде. Лекция бик файдалы һәм кызыклы булды.